Naujienos

Įspūdžiai iš Islandijos: įkvepiantis požiūris į vaiko teises ir lygiavertės tėvystės kultūra

2014-12-15

Šių metų lapkričio paskutinę savaitę Šeimos santykių instituto (toliau – ŠSI) atstovės viešėjo Islandijoje. Įstaigos direktorė, psichiatrė Roma Šerkšnienė, socialinė darbuotoja Živilė Baronienė bei projektų vadovė Živilė Kėrytė ugnikalniais ir gūsingais vėjais garsėjančioje šalyje susipažino su gerosiomis šeimos mediacijos ir vaiko teisių apsaugos patirtimis.

Vizitas Islandijoje – tai indėlis į neseniai pradėtą vykdyti socialinį projektą „Tėvų-vaikų santykių susvetimėjimo ankstyvas atpažinimas, prevencija ir intervencija: kompleksinis pagalbos modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas ir/ar atsiskyrimą”. Šiuo projektu siekiama ginti vaiko teises konfliktiškų skyrybų akivaizdoje ir atkreipti įstatymų leidėjų dėmesį į dažnai ignoruojamą, bet itin opią problemą – vaiko įtraukimą į tėvų tarpusavio nesutarimus.

Mediacija – ekonomiškai naudinga

Projekto partneriu Islandija pasirinkta neatsitiktinai – tai stiprias vaiko teisių advokacijos tradicijas puoselėjanti valstybė, aktyviai taikanti šeimos mediacijos paslaugą kaip alternatyvą teismui. Šioje šalyje siekis, kad besiskiriantys tėvai dėl vaiko globos ar gyvenamosios vietos susitartų taikiai, nuo 2013 m. yra reglamentuotas ir įstatymais.

„Islandijoje nėra pasirinkimo, eisiu ar neisiu į mediaciją, ten viskas labai aiškiai apibrėžta, - įspūdžiais dalinosi ŠSI direktorė, psichiatrė Roma Šerkšnienė. – Pirmasis žingsnis – pradėtos skyrybos, antrasis – teisininko konsultacija. Nepavykus susitarti, siunčiama į mediaciją. Ir tik po to, jei per 12 mėnesių abi pusės neatranda bendro sprendimo, pradedamas teismo procesas.” Specialistė pabrėžė, jog ten jau nuo pirmojo susitikimo su teisininku, pradedama kalbėti apie vaiko poreikius.

Islandų apsisprendimas įdiegti mediaciją pagrįstas ne tik akivaizdžia psichologine nauda vaikui bei visai šeimai, bet ir ekonominiais skaičiavimais. Peržiūrėjus Danijos ir Norvegijos teismų statistiką paskaičiuota, kad mediacija valstybei atsieina kur kas pigiau. Jau antrus metus mediaciją aktyviai taikanti Islandija gali pasidžiaugti, jog teoriniai skaičiavimai iš tiesų pasiteisina praktikoje – skyrybų bylų teismuose ženkliai sumažėjo.

Džiugina ir dalyvavusiųjų mediacijoje atsiliepimai. Žmonės teigia, jog tai padeda sumažinti neigiamas emocijas, geriau suvokti vaiko poreikius, išvengti ilgalaikių ginčų, sutaupo pinigų. Mediacija skatina tėvus bendradarbiauti, ieškoti visoms šalims priimtinų sprendimų, o tai yra svarbiausia, kai kalbama apie vaiko emocinę būseną ir jo teises po tėvų skyrybų.

Islandijoje šeimos mediacija gali taikyti socialiniai darbuotojai, psichologai, mokytojai, teisininkai, kurie yra baigę specialius mokymus ir atitinka tam tikrus kriterijus: turi aukštąjį išsilavinimą ir mažiausiai dvejų metų darbo patirtį su šeimomis.

Kitoks požiūris į vaiko teises

Vizito metu ŠSI specialistės susitiko su penkių šeimos santykių srityje veikiančių įstaigų atstovais. Viena jų – Lygiavertės tėvystės asociacija (Association for Equal Parenting / Félag um foreldrajafnrétti). „Visame pasaulyje po skyrybų vaikai dažniausiai lieka gyventi su motina, tad jau tapo įprasta, kad tokias asociacijas kuria išskirtinai vyrai – atstumti tėčiai. Islandija šiuo aspektu skiriasi, nes siekiant užtikrinti lygiavertę tėvystę, į asociacijos valdymo tarybą yra įtraukti keturi vyrai ir keturios moterys”, - pasakoja R. Šerkšnienė. Lygiavertės tėvystės asociacija sprendžia vaiko poreikių ir globos klausimus. Čia siekiama, jog pirmiausia būtų ginamos vaiko teisės, o tėvų tarpusavio nesutarimai bei kovos netrikdytų vaiko gerovės.

Įspūdį paliko ir projekto partnerio Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos darbas. Ši įstaiga didžiausią dėmesį skiria vaikams, o ne suaugusiesiems (jie nukreipiami pagalbai kitur). Siekiama, kad vaikas suvoktų, jog irgi turi savo teises – į mokslą, abu tėvus ir t.t. Organizuojamos specialios akcijos, leidžiamos knygos, stengiamasi, kad vaiko teisių sklaida pasiektų visas amžiaus grupes. Taip palaipsniui ugdomas aktyvus ir atsakingas valstybės pilietis.

„Paprastai Lietuvoje kalbame apie vaiko teises tik tada, kai jos pažeidžiamos. Bet jei pirmiausia padėtume vaikui susivokti, ką reiškia būti vaiku, kokios yra jo teisės ir atsakomybės? Kai esi ne auka, o aktyvus pilietis, tai rečiau patenki į sudėtingas situacijas, arba, jei patenki, į tai žiūri visiškai kitomis akimis”, - kelionės sukeltomis mintimis dalinosi ŠSI šeimų konsultantė, socialinė darbuotoja Živilė Baronienė.

Bendradarbiavimas ir pagalbos prieinamumas

Islandijos specialistai itin noriai dalinosi gerąja patirtimi su ŠSI. Mūsų atstoves maloniai nustebino islandų supratingumas apie vaiko teisių gynimo būtinybę. Vaiko teisių problematika ir jos veiksniai – tai ištyrinėta ir gerai žinoma sritis Islandijoje. Įvairūs specialistai, dirbantys vaiko gerovės ir teisių gynimo srityje, turi panašią sampratą apie vaiko gerovę palaikančius ir trikdančius veiksnius. O įstatyminė šalies bazė taip pat padeda ginti vaiko prigimtines teises.

Platų pagalbos prieinamumą šalyje padeda užtikrinti ne tik išvystytas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, bet ir socialinė politika. „Pasirodo, jog nemokamą psichologinę pagalbą gali gauti be išimties visos Islandijos šeimos, kai tuo tarpu Lietuvoje nemokama pagalba dažniausiai teikiama tik socialinės rizikos šeimoms“, – dalinosi įspūdžiais projektų vadovė Živilė Kėrytė.

ŠSI specialistės pasidžiaugė, jog Islandijos gerosios patirtys ne tik įkvėpė tęsti pradėtus projekto darbus, bet tuo pačiu priminė svarbią tiesą – pavienės nevyriausybinės organizacijos gali ir turi pradėti įvairias visuomenės gerovei reikšmingas iniciatyvas, bet norint pasiekti reikšmingų pokyčių, tai privalo tapti valstybės politikos dalimi. Neabejojama, jog ir šis vizitas taps itin reikšminga patirtimi Lietuvoje organizuojant ir vykdant vaiko teisių advokacijos kampanijas, formuojant šeimos ir socialinę politiką, kuri atsižvelgtų į vaiko teisių užtikrinimą.

Apie projektą

Siekiame, kad Lietuvoje būtų sukurtas ir specialistams perteiktas veiksmingas ankstyvo atpažinimo, prevencijos ir intervencijos modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas.

Sužinokite daugiau!